Math Quick Checks – BUNDLE (3rd & 4th Grade) | Print & Digital Google Slides

This bundle includes 100 assessments for 3rd and 4th grade math skills, with a digital version for distance teaching. It is great for differentiation, intervention, stations, review, morning work, pre-assessment, homework, and homeschooling. Check out the preview for more details.

Original price was: $23.96.Current price is: $16.98.

Original price was: $14.99.Current price is: $11.98.
Original price was: $14.98.Current price is: $11.98.

Description

Save Money! This bundle is great for quickly assessing your students’ understanding of specific 3rd grade and 4th grade math skills, including place value, adding and subtracting, multiplying & dividing, fractions, measurement, geometry, data, and more! There are 50 sheets based on the 3rd grade standards and 50 sheets based on the 4th grade standards. As a bonus, this product now includes a Google Slides digital version that you can use with your distance teaching!

This bundle is great for differentiating your instruction and meeting the needs of your diverse learners!

Check out the preview to see everything!

What’s Included?

โ–บ 100 10-question Assessments

โ–บ Google Slides Digital Version of each quiz (with digital “tools” for answering)

โ–บ Answer Keys

โ–บ Standards Alignment Chart (Common Core and TEKS)

โ–บ Student Data Tracker

โ–บ Teacher Data Tracker

โœHOW CAN YOU USE THESE ASSESSMENTS IN YOUR CLASSROOM?

โ–บ Skill-Based Student Tracking: Students can track their mastery and growth using the assessments and the tracking materials.

โ–บ 3rd-4th Grade Math Intervention: These assessments can let you see where students are struggling with particular math concepts. The sheets can be used as a remediation resource in a small group setting instead of an assessment.

โ–บ 3rd-4th Grade Math Stations: Students can complete these assessments during their independent math station time.

โ–บ 3rd-4th Grade Math Review: These assessments can be spiraled throughout the year and administered long after the unit was taught to determine student retention.

โ–บ 3rd-4th Grade Math Morning Work: Institute a MATH-MONDAY and have students complete one assessment as a warm-up each week.

โ–บ 3rd-4th Grade Math Pre-assessment: These assessments can also be used to pre-assess your gifted students as you prepare to move into new units.

โ–บ 3rd-4th Grade Math Homework: These assessments can also be used to pre-assess your gifted students as you prepare to move into new units.

โ–บ Homeschool: These assessments can also be used by parents to practice skills with their students.

Additional information

Main Subjects

, ,

Grade Level

, ,

Resource Type

,

12 reviews for Math Quick Checks – BUNDLE (3rd & 4th Grade) | Print & Digital Google Slides

  1. Stacey Smart

    This was just what I needed! Thank you for the resource.

  2. Jamie B.

    Great resource- thanks!

  3. Lonnie N.

    Great resource for online and in person students. Ready to post and ready to print!

  4. Carissa D.

    I love this resource, but I have found it’s easier for my students to use the paper and pencil version. The digital version is a little over some of their heads, as far as trying to use the tools to answer. I still love this bundle though! They are great little assessments!

  5. Pamela D.

    I’ve only just started using the practice activities in this resource, but I can already tell I will be using it a ton! Fantastic resource!!

  6. Denise R.

    Love this resource! Great for assessing intervention groups!

  7. Melissa C.

    So much included in this resource, thank you for a quality product.

  8. Melissa S.

    Perfect way to practice the skills of the week. Missing a few topics I was looking for, but overall very happy with this product.

  9. Briana Wellman

    Loved using this resource during math rotations!

  10. YellowRose1922

    Thank you.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Original price was: $14.99.Current price is: $11.98.
Original price was: $14.98.Current price is: $11.98.
Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner